čtvrtek 14. února 2008

Pražský deník 18. 1. 2008

Tělocvikář učí fyziku. Podle zákona je to v pořádku

Praha - Starší dáma, která většinu života učila ruštinu, stojí pod bradly a vysvětluje dětem výmyk. Učitel, jenž na pedagogické fakultě vystudoval brannou výchovu a tělocvik, zase předvádí chemický či fyzikální pokus. Řadě ředitelů škol se to nelíbí a chtěli by, aby například fyziku učil vystudovaný fyzikář.

Autor:
MAREK POKORNÝ


18.1.2008 7:56

To ale mnohdy nejde: musí na jeho místo dát češtináře či tělocvikáře, pokud jej již zaměstnávají. „Podle zákona je brán jako kvalifikovaný, protože vystudoval učitelství pro druhý stupeň a je jedno, že úplně jiné předměty,“ říká ředitelka Základní školy v Libčicích nad Vltavou Dagmar Kuzníková.

„A dokonce mu musím dát stejný plat,“ dodává. Tratí na tom především děti: S plně aprobovaným učitelem by se jim pravděpodobně dostalo lepšího vzdělání.

„Je to obrovský problém. Pokud by zákony byly šikovné pro děti, budou biti zase zaměstnanci,“ říká zástupce ředitele pražské Základní školy Horáčkova Jaroslav Třeštík. Ministerstvo školství tvrdí, že je především na ředitelích škol, jaké dají svým zaměstnancům smlouvy. A že musí mnohem více využívat pracovních poměrů na dobu určitou, pokud třeba zaměstnají zástup za mateřskou dovolenou.

„Pokud ředitelé usoudí, že neaprobovaný učitel výuku nezvládá, mohou jej propustit pro neuspokojivé pracovní výsledky,“ dodává mluvčí úřadu Ondřej Gabriel.

„Právník mi řekl, že kdyby se takový učitel obrátil k soudu, tak bych prohrála,“ argumentuje Kuzníková. Právě v Libčicích kvůli nižší porodnosti a odcházení žáků do nedaleké Prahy museli sloučit celkem čtyři třídy. „Podědila jsem dva učitele s aprobací tělocvik a branná výchova. Teď je budu muset dát učit fyziku či matematiku. A nemohu je propustit a přijmout ty, kteří tu fyziku či matematiku vystudovali,“ poukazuje Kuzníková.

„Řediteli školy nezbývá obvykle nic jiného, než se s nadbytečným učitelem rozumně domluvit,“ říká ředitel Soukromého gymnázia Kladno- EDUCAnet Jakub Císař. A připouští, že soukromé školy to mají jednodušší. Ministerstvo ale soudí, že zákon přísný není a žádné změny nechystá.

Žádné komentáře: